Σ.Α.Ε.Κ. Βοηθών Νοσηλευτών

Σ.Α.Ε.Κ. Βοηθών Νοσηλευτών2024-02-20T10:58:15+00:00

Σ.Α.Ε.Κ. ΓΕΝΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ ΒΟΗΘΩΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ

ΕΠΟΠΤΕΙΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ (πρώην ΔΙΕΚ)

πατήστε εδώ για να δείτε τον προσωρινό πίνακα καταρτιζόμενων του εκπαιδευτικού έτους 2023-2024

Ο τίτλος σπουδών χορηγείται στους αποφοίτους ΔΙΕΚ μετά από πιστοποίηση, που αντιστοιχεί στο επίπεδο 5 από τα 8 επίπεδα του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων .

Οι απόφοιτοι έχουν την δυνατότητα  πρόσβασης στο Επίπεδο έξι εφόσον δύνανται να κατατάσσονται σε τμήματα Α.Ε.Ι. συναφούς ειδικότητας με  αυτήν του ανωτέρω διπλώματος (ΦΕΚ Β 2031/2022)

Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ

Δευτέρα έως Παρασκευή 08:00-14:00

Οι αιτήσεις των υποψηφίων καταρτιζόμενων

1. Που επιθυμούν την επιλογή τους στην ειδικότητα του Σ.Α.Ε.Κ.του Γ.Ν.Μεσσηνίας με την προσκόμιση των απαραίτητων δικαιολογητικών (Απαραιτήτως να είναι Απόφοιτοι Λυκείου).
  2. Καθώς επίσης και των απόφοιτοι της δευτεροβάθμιας επαγγελματικής εκπαίδευσης (ΕΠΑ.Λ.), καθώς και οι κάτοχοι ισότιμων τίτλων που δύνανται να εγγράφονται στο Γ΄ εξάμηνο.

θα υποβληθούν

από την 1η έως την 15η Σεπτεμβρίου 2023 στο χώρο του Σ.Α.Ε.Κ..

1. Συμπλήρωση Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου των τελειόφοιτων και των υποψηφίων των Πανελλαδικών εξετάσεων.
  2. Για Μετεγγραφές και αλλαγή ειδικότητας από την 1η έως και 10η Ιουλίου 2023

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ

Επίσης:

• Χώροι εκπαίδευσης που πληρούν τις ανάλογες προϋποθέσεις
  • Πλήρως εξοπλισμένο εργαστήριο
  • Εκπαιδευτές με γνώσεις και εμπειρία για την παροχή υψηλού επιπέδου κατάρτισης
  • Πρόγραμμα σπουδών  που τους καθιστά  ικανούς  να ανταποκριθούν σε ένα  ευρύ πεδίο επαγγελματικών δραστηριοτήτων
  • Τέσσερα εξάμηνα φοίτησης και ένα εξάμηνο πρακτικής άσκησης , επιτυχή εξέταση πιστοποίησης αρχικής επαγγελματικής κατάρτισης κατέχουν Δίπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης.

Η επιλογή των καταρτιζόμενων στα Ι.Ε.Κ. δύναται να  διενεργείται με τις ακόλουθες διαδικασίες:

• Τη συμπλήρωση Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου των τελειόφοιτων και των    υποψηφίων των Πανελλαδικών εξετάσεων,
  • Την υποβoλή Αίτησης επιλογής στο ΔΙΕΚ με την προσκόμιση των απαραίτητων δικαιολογητικών. Με Δελτίο τύπου θα πραγματοποιείται ενημέρωση για τις ημερομηνίες υποβολής.

Απαραιτήτως να είναι κάτοχοι Απολυτηρίου Λυκείου

Οι απόφοιτοι της δευτεροβάθμιας επαγγελματικής  εκπαίδευσης (ΕΠΑ.Λ.), καθώς και οι κάτοχοι ισότιμων τίτλων δύνανται να εγγράφονται στο Γ΄ εξάμηνο

ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

ΜΑΡΙΑ ΓΚΟΥΖΟΥ Νοσηλεύτρια ΠΕ. MSc, PhD, Διευθύντρια.

ΜΑΡΙΑ ΚΟΡΔΟΥΛΗ  Εκπαιδευτικός ΠΕ14, MSc

Καθημερινά: 11:00-13:00

Τηλ. 2721085203

Ταχ. Δ/νση: Αντικάλαμος Μεσσηνίας (300 μέτρα από το Γενικό Νοσοκομείο Μεσσηνίας, Ν.Μ.Καλαμάτας)

Δ/νση: diek@nosokomeiokalamatas.gr

Γραμματεία: mail@iek-gn-kalam.mes.sch.gr

Ιστοσελίδα: www.nosokomeiokalamatas.gr

ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ

Κανονισμός λειτουργίας FEK-2022-Tefxos B-04445-downloaded -23_08_2022

Οδηγός Σπουδών: ΒΟΗΘΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ.-1(1)-1

Διαδικασία κατάταξης αποφοίτων των Ι.Ε.Κ., καθώς και του Μεταλυκειακού έτους Τάξης Μαθητείας σε Τμήματα Α.Ε.Ι.: file:///C:/Users/User/Downloads/document%20(27).pdf

Ειδικότητες παράλληλου μηχανογραφικού δελτίου file:///C:/Users/User/Downloads/document%20(28).pdf

Πιστοποίηση Επαγγελματικής Κατάρτισης Αποφοίτων ΙΕΚ https://www.eoppep.gr/index.php/el/qualification-certificate/certificate-of-qualifications/certificate-graduates

ΔΡΑΣΕΙΣ

Συμμετοχή στις εργασίες του 12ου Συνεδρίου Υγείας Μεσσηνίας (Καλαμάτα, 27-28 Μαϊου 2022)

Ενημέρωση των συνέδρων σχετικά με τη “Δωρεά μυελού των οστών”  με τον  Δ/ντη της ΜΜΑ Γ.Ν.Μεσσηνίας κ. Ιωάννη Αδαμόπουλο, τη Δ/ντρια του Σ.Α.Ε.Κ.κα Μαρία Γκούζου και τις καταρτιζόμενες κκ Ραχήλ Αγαπιάδου, Χαρίκλεια Παππά, Γεωργία Φλέσσα, Τσέλα Μέγκα και Κατερίνα Γκάντζου.

Συμμετοχή του Δ.ΙΕΚ Β. Νοσηλευτικής του Γ.Ν.Καλαμάτας ως εθελοντής Δράσης με το Σύλλογο εθελοντών Δοτών Καλαμάτας

Αρχέγονο Κύτταρο Αίματος (κ. Αδαμόπουλο) και το ΚΕΔΜΟΠ-Χάρισε Ζωή με την ενημέρωση και εγγραφή εθελοντών δοτών μυελού των οστών, Κυριακή 14/5/2023 στο Μεσσηνιακό Στάδιο Καλαμάτας όπου διεξήλθε ο τελικός κυπέλου Μεσσηνίας στο ποδόσφαιρο.

ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ 2022-2023