//Εκδήλωση μνήμης και τιμής για τον εκλιπόντα Διευθυντή της Κλινικής COVID, ιατρό Νικόλαο Γραμματικόπουλο

Καλαμάτα 15/4/2022

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η τελετή ονοματοδοσίας της Κλινικής COVID της Νοσηλευτικής Μονάδας Καλαμάτας σε «Πτέρυγα Νικολάου Γραμματικόπουλου» εις μνήμην του ιατρού Πνευμονολόγου διευθυντή  της κλινικής, με αφορμή την συμπλήρωση έξι μηνών από τον θάνατό του.

Στο κατάμεστο χώρο στην είσοδο της κλινικής COVID στο 2ο όροφο, ενώπιον ενός φορτισμένου συναισθηματικά ακροατηρίου παρουσία της οικογένειας του εκλιπόντος, του προσωπικού του Νοσοκομείου και των εκπροσώπων των τοπικών φορέων, τελέστηκε τρισάγιο στην μνήμη του εκλιπόντος ιατρού Νικολάου Γραμματικόπουλου. Το λόγο έλαβαν αρχικά η Διοικήτρια του Νοσοκομείου κ.Ελένη Αλειφέρη και εν συνεχεία ο Βουλευτής Μεσσηνίας κ.Περικλής Μαντάς, ο Περιφερειάρχης Πελοποννήσου κ. Παναγιώτης Νίκας, ο δήμαρχος Μεσσήνης κ. Γεώργιος Αθανασόπουλος, η δήμαρχος Οιχαλίας κ.Παναγιώτα Γεωργακοπούλου,  οι οποίοι αναφέρθηκαν στην μεγάλη προσφορά και το έργο του Νίκου Γραμματικόπουλου.

Στη συνέχεια, εκ μέρους του προσωπικού του Νοσοκομείου  μίλησαν ο Διευθυντής Ιατρικής  Υπηρεσίας κ.Ιωάννης Αδαμόπουλος, η πρόεδρος του Σωματείου Ειδικευμένων Ιατρών Ν.Μ.Μεσσηνίας κ.Χρύσα Μάλλιου, και ο πρόεδρος του Σωματείου Εργαζομένων κ.Δημήτρης Τσιλίκας, αναφερόμενοι στο ήθος και στην προσφορά του Νίκου Γραμματικόπουλου όλα αυτά τα χρόνια.

Η εκδήλωση έκλεισε με τα αποκαλυπτήρια της επιγραφής που φέρει το όνομα του τιμηθέντος ιατρού στην είσοδο Κλινικής COVID.

Στην τελετή παρευρέθησαν τα μέλη του ΔΣ του Γ.Ν.Μεσσηνίας, ο αντιπεριφερειάρχης Πελοποννήσου κ.Αναστασόπουλος, ο αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας κ.Καπέλιος, εκπρόσωπος του Δήμου Καλαμάτας, Διευθυντές ιατρικών τμημάτων και λοιπό προσωπικό της Ν.Μ.Καλαμάτας.