12 Μαϊου Διεθνής Μέρα Νοσηλευτών

//12 Μαϊου Διεθνής Μέρα Νοσηλευτών

12 Μαϊου Διεθνής Μέρα Νοσηλευτών

Καλαμάτα, 10/5/2024

H Διεθνής Ημέρα Νοσηλευτών γιορτάζεται σε όλο τον κόσμο στις 12 Μαΐου, στην επέτειο της γέννησης της Florence Nightngale.

Το Διεθνές Συμβούλιο Νοσηλευτών (ICN) τιμά αυτή τη σημαντική ημέρα δίνοντας το μήνυμα :

• ΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΜΑΣ
  • ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ με ιδιαίτερη έμφαση
  • Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ.

Στοχεύει να αναδιαμορφώσει τις αντιλήψεις δείχνοντας, ότι η στρατηγική επένδυση στη Νοσηλευτική μπορεί να αποφέρει σημαντικά και οικονομικά οφέλη.

Η Αμερικάνικη Ένωση Νοσηλευτών (ΑΝΑ) έχει φετινό θέμα :

«OI NOΣHΛEYTEΣ  KΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ».

Τιμά τους Νοσηλευτές που ενσωματώνουν το πνεύμα της συμπόνιας  και της φροντίδας σε κάθε περιβάλλον υγειονομικής περίθαλψης.

Η Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδας ΕΝΕ διοργανώνει την 5η Πανελλαδική Εθελοντική Αιμοδοσία.

«Οι Νοσηλευτές ΑΙΜΟΔΟΤΟΥΝ το Εθνικό Σύστημα Υγείας, 9, 10 και 13 Μαΐου 2024».

Στο πλαίσιο αυτό η Νοσηλευτική Υπηρεσία του Νοσοκομείου Καλαμάτας οργανώνει εθελοντική Αιμοδοσία και προσκαλεί όλους τους Νοσηλευτές στο Τμήμα Αιμοδοσίας του Νοσοκομείου μας.

Ευχόμαστε χρόνια πολλά με υγεία, δύναμη  και καλή διάθεση, ώστε να αποκτήσει η Νοσηλευτική και οι Νοσηλευτές τη θέση που τους αξίζει στην κοινωνία.

Γραφείο Διοίκησης Γ.Ν.Μεσσηνίας