Συμμετοχή του Νοσοκομείου στην Εθνική άσκηση «ΕΡΜΗΣ»

//Συμμετοχή του Νοσοκομείου στην Εθνική άσκηση «ΕΡΜΗΣ»

Συμμετοχή του Νοσοκομείου στην Εθνική άσκηση «ΕΡΜΗΣ»

Καλαμάτα, 17/6/2022

Στο πλαίσιο της Κοινής Ευρωπαϊκής Δράσης “SHARP”-Strengthened International HeAlth Regulations & Preparedness in the EU στην οποία συμμετέχει ο ΕΟΔΥ, πραγματοποιήθηκε σήμερα στη Καλαμάτα η Εθνική άσκηση με το όνομα «ΕΡΜΗΣ».

Η άσκηση αφορούσε θέματα εκτάκτων καταστάσεων, απειλές και κρίσεις που αφορούν στην Δημόσια Υγεία, στις οποίες οι διάφοροι φορείς καλούνται να δράσουν άμεσα, συντονισμένα και αποτελεσματικά προκειμένου να αντιμετωπισθεί και να ελεγχθεί το όποιο συμβάν. Για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει οι εμπλεκόμενοι φορείς και τα στελέχη τους να έχουν την γνώση και τις δυνατότητες να εφαρμόσουν συγκεκριμένες πρακτικές διαχείρισης. Η άσκηση στοχεύει ακριβώς στην ανάπτυξη αυτών των δεξιοτήτων διαχείρισης και στην αποτύπωση της κατάστασης ετοιμότητας των φορέων.

Οι φορείς που συμμετείχαν στην άσκηση προέρχονται ή σχετίζονται με το χώρο της υγείας όπως Υπουργείο Υγείας, ΕΚΔΥ, ΕΟΔΥ, ΕΚΑΒ, 6 ΥΠΕ, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Περιφέρεια Πελοποννήσου, Δήμο Καλαμάτας, Κέντρο Δηλητηριάσεων, ΕΟΦ, ΕΦΕΤ, ΥπΑΑΤ.

Την άσκηση παρακολούθησαν η Διοικήτρια του Νοσοκομείου κ.Ελένη Αλειφέρη, ο αναπληρωτής Διοικητής κ.Δημήτριος Λαμπρόπουλος καθώς και στελέχη του Νοσοκομείου.