Συνάντηση της Διοικήτριας με τον Επίκουρο Καθηγητή Παθολογίας κ.Χαλβατσιώτη

Συνάντηση της Διοικήτριας με τον Επίκουρο Καθηγητή Παθολογίας κ.Χαλβατσιώτη

Καλαμάτα, 27/5/2021

ΔΕΛΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ

Την Διοικήτρια του Γ.Ν.Μεσσηνίας κ.Ελένη Αλειφέρη επισκέφθηκε στο γραφείο της, την Δευτέρα 24/05/2021 ο Επίκουρος Καθηγητής Παθολογίας και Πρόεδρος Δ.Σ του Ελπίς Παναγιώτης Χαλβατσιώτης  και συζήτησαν θέματα σχετικά με τις Ερευνητικές Μελέτες που συντονίζει ο κ.Χαλβατσιώτης και διεξάγονται σε συνεργασία μεταξύ του Νοσοκομείου Καλαμάτας – Κυπαρισσίας, του Γ.Ν.Α Ελπίς και του Π.Γ.Ν Αττικόν.

Πιο συγκεκριμένα, οι ερευνητικές αυτές πρωτοβουλίες έχουν να κάνουν με:

α) Tη γονιδιακή διερεύνηση στη βαριά εξέλιξη της νόσησης με κορωνοϊό.
β) Tους τίτλους αντισωμάτων έναντι του κορωνοϊού των υγειονομικών υπαλλήλων των προαναφερθέντων Νοσοκομείων.
γ) Tη διερεύνηση πιθανότητας επιβάρυνσης της αναπνευστικής λειτουργίας των υγειονομικών από τη συνεχή υποχρεωτική χρήση προστατευτικής μάσκας προσώπου.
δ) Tη μελέτη των προβιοτικών προστατευτικών βακίλων στο μητρικό γάλα σε συνάρτηση με τις διατροφικές συνήθειες της μητέρας και τη τυχόν λοίμωξη από κορωνοϊό.

Με την ολοκλήρωση των μελετών αυτών θα ανακοινωθούν και επισήμως τα αποτελέσματα που θα αφορούν τη Μεσσηνία.

Ευχή όλων είναι είναι η ακαδημαϊκή προβολή του Νοσοκομείου της Καλαμάτας – Κυπαρισσίας και η ηθική ενίσχυση των επιστημόνων υγείας που απαρτίζουν το στελεχιακό δυναμικό των Νοσοκομείων της Μεσσηνίας.

Γραφείο Διοικήτριας

email: gram.manager@nosokomeiokalamatas.gr