Ολοκληρώθηκε η παραλαβή του νέου σύγχρονου στεφανιογράφου

//Ολοκληρώθηκε η παραλαβή του νέου σύγχρονου στεφανιογράφου

Καλαμάτα 22.03.2017

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΟΙΚΗΤΗ

Τηλ.: 27213-63190

Fax.: 27210-33666

e-mail:gram.manager@nosokomeiokalamatas.gr

Ολοκληρώθηκε η παραλαβή του νέου σύγχρονου στεφανιογράφου

Ολοκληρώθηκε σήμερα Τετάρτη 22/3/2017 η παραλαβή του νέου σύγχρονου στεφανιογράφου που αποτελεί δωρεά των τριών (3) ιδρυμάτων Σταύρου Νιάρχου-Γεωργίου & Βικτωρίας Καρέλια –Καπετάν Βασίλη και Κάρμεν Κωνστακοπούλου.

Πρόκειται για ένα νέο σύγχρονο στεφανιογράφο συνολικού προϋπολογισμού 500.000 € που προσθέτει στο Νοσοκομείο Καλαμάτας ένα καλά οργανωμένο Αιμοδυναμικό Εργαστήριο.

Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι στα τελευταία 5,5 χρόνια ουσιαστικής και παραγωγικής λειτουργίας το Αιμοδυναμικό Εργαστήριο έχει στο ενεργητικό του πάνω από 1.200 στεφανιογραφίες και 260 αγγειοπλαστικές επεμβάσεις.

Ύστερα από την σημερινή παραλαβή ο Διοικητής του Γενικού Νοσοκομείου Μεσσηνίας δήλωσε:

« Σήμερα είναι μία σημαντική στιγμή για το Νοσοκομείο μας. Θέλω να εκφράσω την μεγάλη μου ευγνωμοσύνη και τις βαθιές μου ευχαριστίες και στα τρία ιδρύματα Σταύρου Νιάρχου-Γεωργίου & Βικτωρίας Καρέλια –Καπετάν Βασίλη και Κάρμεν Κωνστακοπούλου για αυτή τη μεγάλη δωρεά στο Νοσοκομείο Καλαμάτας.

Ενέργειες που αντανακλούν το μεγαλείο της Ανθρωπιάς και της Αλληλεγγύης και σου θυμίζουν με το πιο καθαρό τρόπο ότι δεν έχει χαθεί η Ελπίδα και η Αισιοδοξία για ένα καλύτερο κόσμο.

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον Μητροπολίτη Μεσσηνίας κ.κ.Χρυσόστομο για την μεγάλη του συμβολή στην ολοκλήρωση αυτής της δωρεάς. Από πλευράς μας, ως Διοίκηση, διαβεβαιώνουμε για ακόμη μία φορά ότι το Νοσοκομείο Καλαμάτας θα το φθάσουμε ψηλά. Εκεί που πραγματικά του αξίζει να είναι. Το Υγειονομικό κέντρο της περιφέρειας Πελοποννήσου.»

2018-09-25T17:13:38+00:00Wed 22.03.2017|Δελτία Τύπου|