//Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για τον έναν χρόνο λειτουργίας της Κινητής Μονάδας Ψυχικής Υγείας Ενηλίκων και Παίδων

Καλαμάτα, 1/11/2023

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε εχθές η εκδήλωση του Νοσοκομείου Καλαμάτας με τίτλο «Ένας χρόνος λειτουργίας της Κινητής Μονάδας Ψυχικής Υγείας Ενηλίκων και Παίδων του Γ.Ν. Μεσσηνίας. Δεδομένα και Προοπτικές».

Με αφορμή την συμπλήρωση ενός χρόνου από την έναρξη λειτουργίας της Κινητής Μονάδας Ψυχικής Υγείας του Γ.Ν.Μεσσηνίας, παρουσιάστηκε το πλαίσιο λειτουργίας, ο σκοπός και οι στόχοι του προγράμματος και ο απολογισμός δράσεων των δύο δομών. Έγινε εκτενής αναφορά στον τρόπο διασύνδεσης της Κινητής Μονάδας Ενηλίκων και Παίδων με όλες τις δημόσιες υπηρεσίες του Νομού, τους Δήμους και τις περιφερειακές δομές καθώς επίσης αναλυτική περιγραφή των παρεχόμενων υπηρεσιών, των στατιστικών στοιχείων του μητρώου ωφελουμένων και αναλύθηκαν οι προοπτικές ανάπτυξης.

Υπενθυμίζουμε ότι οι δύο πράξεις «Ανάπτυξη υπηρεσιών ολοκληρωμένης κοινοτικής θεραπείας και υπηρεσιών νοσηλείας κατ’οίκον στο Γενικό Νοσοκομείο Μεσσηνίας» και «Ανάπτυξη παιδοψυχιατρικών υπηρεσιών μέσω κινητής μονάδας ψυχικής υγείας στο Νομό Μεσσηνίας» είναι ενταγμένες στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Πελοπόννησος» 2014-2020 με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μέσω του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου.

Χαιρετισμό απηύθυναν :

Η κ.Ελένη Αλειφέρη, Διοικήτρια του Γ.Ν.Μεσσηνίας

Ο Αιδεσιμότατος πάτερ Κωνσταντίνος, Εκπρόσωπος της Μητρόπολης Μεσσηνίας

Ο κ.Τσουκαλάς Ανδρέας, Αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας

Ο κ.Φάββας Γιώργος, Αντιδήμαρχος Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής & Κοινωνικών Θεμάτων του Δήμου Καλαμάτας και

Ο κ.Τζωρτζίνης Δημήτριος, Πρόεδρος Ιατρικού Συλλόγου Μεσσηνίας

Βασικοί ομιλητές ήταν:

Ο κ.Λαζάρου Βίκτωρ, Ιατρός Ψυχίατρος Επικεφαλής Διεπιστημονικής Ομάδας Κ.Μ.Ψ.Υ-Γ.Ν.Μεσσηνίας με θέμα την Ψυχιατρική περίθαλψη, την Κοινοτική Ψυχιατρική και το θεσμό των Κινητών Μονάδων Ψυχικής Υγείας

Ο κ.Λακιώτης Γρηγόρης, Ιατρός Ψυχίατρος Παιδιού και Εφήβου, με θέμα την λειτουργία του Παιδοψυχιατρικού Τμήματος της Κινητής Μονάδας Ψυχικής Υγείας

και προσκεκλημένοι ομιλητές:

Ο κ. Λαφαζάνος Γεώργιος, Ιατρός Πνευμονολόγος-Φυματιολόγος, Επιστημονικά Υπεύθυνος του Κέντρου Υγείας Καλαμάτας

Η κ.Αγγελοπούλου Βασιλική Ιατρός Οδοντίατρος τ. Επιστημονικά Υπεύθυνη Κέντρου Υγείας Φιλιατρών

Η κ.Κοτσιλιέρη Σοφία Κοινωνική Λειτουργός, «Βοήθεια στο Σπίτι» Δήμου Καλαμάτας

Η. κ.Χαριζοπούλου Μαρία, Ψυχολόγος από το Κέντρο Κοινότητας Καλαμάτας και

Η κ.Ρουμελιώτου Αγγελική, Κοινωνική Λειτουργός, Επιμελήτρια Ανηλίκων

οι  οποίοι αναφέρθηκαν στην αξία της συνεργασίας μεταξύ των υπηρεσιών και την σημασία της λειτουργίας της Κινητής Μονάδας Ψυχικής Υγείας στο Νομό Μεσσηνίας.

Την παρουσίαση και επιμέλεια  της εκδήλωσης ανέλαβε η Κοινωνική Λειτουργός της Κινητής Μονάδας Ψυχικής Υγείας, η κ.Θεοχάρη Δήμητρα  με την συμμετοχή και υποστήριξη όλης της  διεπιστημονικής ομάδας της ΚΜΨΥ.

Στα συμπεράσματα της εκδήλωσης σημειώθηκαν:

• Η υποστήριξη της αξιοπρεπούς αυτόνομης διαβίωσης ψυχικά ασθενών εντός της κοινότητας,
  • Η βελτίωση στην προσβασιμότητα των υπηρεσιών ψυχικής υγείας από δημόσιο ίδρυμα στη Μεσσηνία μειώνοντας τα εμπόδια απόστασης και οικονομικού κόστους.
  • Η πρόοδος στην πρώιμη ανίχνευση ψυχικής ασθένειας και τον εντοπισμό ατόμων υψηλού κινδύνου
  • Η δημιουργία θεραπευτικού δεσμού και η υποστήριξη προς την υπευθυνοποίηση και συμμετοχή του ασθενή και της οικογένειας στην καλή πορεία της εξέλιξης της νόσου και της θεραπείας
  • Η δημιουργία ενός πολύτιμου δικτύου , μιας αλυσίδας υποστήριξης των ψυχικά ασθενών, συγκροτώντας σταδιακά μια διαφορετική προοδευτική  κουλτούρα και στάση για την διαχείριση της ψυχικής ασθένειας στην κοινότητα.
  • Η κάλυψη ενός ιδιαίτερα σημαντικού κενού που αφορούσε την Ψυχική Υγεία των παιδιών στο Νομό Μεσσηνίας, μέσω της ανάπτυξης εξειδικευμένων υπηρεσιών παιδοψυχιατρικής και κοινοτικής φροντίδας και η ανάγκη επέκτασης των υπηρεσιών λόγω των καταγεγραμμένων αυξημένων αναγκών

Στην εκδήλωση παραβρέθηκε πλήθος κόσμου, μέλη του ΔΣ του Γ.Ν.Μεσσηνίας, προσωπικό του Νοσοκομείου Καλαμάτας, του Κέντρου Ψυχικής Υγείας, εκπρόσωποι φορέων και συλλόγων, εκπρόσωποι Κοινωνικών Υπηρεσιών Δήμων κλπ

Για οποιαδήποτε πληροφορία και παροχή βοήθειας μπορείτε να απευθύνεστε

Κινητή Μονάδα Ενηλίκων και Παίδων Γ.Ν.Μεσσηνίας