Ενεργοποίηση ηλεκτρονικής χορήγησης αποτελεσμάτων εργαστηριακών εξετάσεων

//Ενεργοποίηση ηλεκτρονικής χορήγησης αποτελεσμάτων εργαστηριακών εξετάσεων

Ενεργοποίηση ηλεκτρονικής χορήγησης αποτελεσμάτων εργαστηριακών εξετάσεων

Καλαμάτα, 27/4/2023

Ανακοινώνουμε ότι τίθεται σε εφαρμογή για το Νοσοκομείο Καλαμάτας η ηλεκτρονική χορήγηση αποτελεσμάτων διαγνωστικών εργαστηριακών εξετάσεων και οι πολίτες (νοσηλευόμενοι και εξωτερικοί ασθενείς) μπορούν εφεξής να λαμβάνουν ηλεκτρονικά τα αποτελέσματα των εργαστηριακών εξετάσεων, στις οποίες έχουν υποβληθεί, χωρίς να χρειάζεται να προσέρχονται στο Νοσοκομείο για να παραλάβουν τις απαντήσεις.

Μετά την είσοδο στην ηλεκτρονική εφαρμογή,

εμφανίζεται στον ασθενή λίστα με τα παραπεμπτικά εργαστηριακών εξετάσεων (αιματολογικές, μικροβιολογικές, βιοχημικές), στις οποίες έχει υποβληθεί π.χ. στα Εξωτερικά Ιατρεία, στο Τμήμα Επειγόντων ή κατά τη νοσηλεία του σε τμήμα.

Ο ασθενής επιλέγει από τη λίστα το παραπεμπτικό, που έχει εκτελεσθεί και που αντιστοιχεί στις εργαστηριακές εξετάσεις για τις οποίες θέλει να λάβει τα αποτελέσματα και θα αιτείται να εκδοθεί το σχετικό αντίγραφο αποτελεσμάτων.

Για την πρόσβαση στην εφαρμογή χρειάζονται:

• οι προσωπικοί κωδικοί πρόσβασης στο Taxisnet
  • το ΑΜΚΑ
  • τον κωδικό μιας χρήσης, o οποίος αποστέλλεται στο πιστοποιημένο κινητό τηλέφωνο

Γραφείο Διοίκησης Γ.Ν.Μεσσηνίας