ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ HIV/AIDS

ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ HIV/AIDS

Καλαμάτα, 30/11/2023

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η 1η Δεκεμβρίου έχει  ορισθεί ως Παγκόσμια ημέρα για τον αγώνα κατά του HIV/AIDS με στόχο την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση του κοινού γύρω από τον ιό, τους τρόπους μετάδοσης, εξέτασης και πρόληψης.

Στο πλαίσιο αυτό κάθε χρόνο υλοποιούνται από τη Νοσηλευτική Μονάδα Καλαμάτας παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης ως προς την αναγνώριση των επικίνδυνων συμπεριφορών, των ιδιαιτέρων παραγόντων που προσδιορίζουν τη μετάδοση του ιού HIV, με στόχο την καλύτερη πρόγνωση και μείωση των νέων μολύνσεων, τα μέσα πρόληψης, την ατομική ευθύνη και την εξάλειψη του κοινωνικού αποκλεισμού.

Το κεντρικό μήνυμα για την παγκόσμια ημέρα κατά του HIV/AIDS για τη φετινή χρονιά είναι «Αφήστε τις Κοινότητες να Ηγηθούν – Let Communities Lead» και το Νοσοκομείο Καλαμάτας  θα υλοποιήσει τις εξής δράσεις:

1. Στην Κεντρική Είσοδο του Νοσοκομείου Καλαμάτας την Παρασκευή 1/12/2023 από τις 9:00 έως τις 12:00 θα πραγματοποιηθεί διανομή έντυπου ενημερωτικού υλικού με σκοπό τnν ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κοινού από τις Επισκέπτριες Υγείας του Νοσοκομείου και

2. Την ίδια μέρα η  Υπηρεσία Οικογενειακού προγραμματισμού σε συνεργασία με τη Μ/Γ κλινική θα πραγματοποιήσει  «παρέμβαση δρόμου», από τις 20:00 έως τις 23:00, με πληθυσμό στόχο τους νέους στο ιστορικό κέντρο Καλαμάτας με:

• Διανομή έντυπου ενημερωτικού υλικού
  • Δωρεάν διάθεση προφυλακτικών
  • Συμβουλευτική για πρόληψη σεξουαλικών μεταδιδόμενων νοσημάτων

Γραφείο Διοίκησης Γ.Ν.Μεσσηνίας