//Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επετειακή εκδήλωση για τα 20 χρόνια λειτουργίας του ΚΕΦΙΑΠ Καλαμάτας

Καλαμάτα, 29/5/2023

Σε ένα κατάμεστο Πνευματικό Κέντρο πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 28 Μαΐου 2023 η επετειακή εκδήλωση των είκοσι χρόνων λειτουργίας του ΚΕΚΥΚΑΜΕΑ και μετέπειτα Κέντρου Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης (ΚΕΦΙΑΠ) Καλαμάτας του Γενικού Νοσοκομείου Μεσσηνίας.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης η Διοικήτρια του Νοσοκομείου κ. Αλειφέρη Ελένη ανέφερε ότι υπάρχει ώσμωση της κοινωνίας με το ΚΕΦΙΑΠ, ενώ η εκδήλωση αποτελεί μια ευκαιρία να αναδειχθεί ο τρόπος λειτουργίας και ολιστικής προσέγγισης της αποκατάστασης στο ΚΕΦΙΑΠ Καλαμάτας.

Οι δυνατότητες των μελών του ΚΕΦΙΑΠ Καλαμάτας αναδείχθηκαν με μουσικό και χορευτικό δρώμενο, αλλά και τη συμμετοχή μελών του ΚΕΦΙΑΠ μαζί με μαθητές του ΕΕΕΕΚ και ερασιτέχνες ηθοποιούς σε κινηματογραφικά αποσπάσματα από τον αξέχαστο ελληνικό κινηματογράφο.

Παράλληλα, περιεγράφηκε η πορεία, οι υπηρεσίες φυσικής και ψυχοκοινωνικής αποκατάστασης, και οι συνεργασίες. Βραβεύτηκαν για την προσφορά τους οι κ. Ψαρούλη Δήμητρα και Ιωάννης Παπουτσής που υπήρξαν Πρόεδροι του ΚΕΚΥΚΑΜΕΑ, η κ. Κεράνη Αικατερίνη (Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ΑμεΑ Μεσσηνίας «Η Υπομονή»)  και κ. Καραγιαννίδης Νικόλαος (Σύλλογος Φίλων ΑμεΑ Μεσσηνίας «ΣΥΦΑΜΕΑ»), η κ. Μαίρη Θεοδωρακοπούλου (εθελόντρια), η κ. Εξακουστίδου Φένια (1η Διοικητική Διευθύντρια) και κ. Αγγελική Μαλαπέτσα (κοινωνική λειτουργός επί 17ετία).

Η εκδήλωση ήταν υπό την Αιγίδα του δήμου Καλαμάτας

Χορηγοί εκδήλωσης:

ΣΥΦΑΜΕΑ, VERRAROS SHOES, Έργο και λόγος Βασίλης Θεοδωρακόπουλος, Kartsona coiffure, Σύλλογος Κρητών, H2O καθαριστήρια, IM architecture studio Intzes Meligalioti, Κέντρο λαογραφικών μελετών Καλαμάτας, Μυρίζει μανούλα, καθαριστήριο Georgakilas kitchen, Autovision ΙΚΤΕΟ Καλαμάτας, Luna lounge, Maestor, Σύλλογος Γονέων ΑμεΑ Ν. Μεσσηνίας «Η Υπομονή»

Χορηγοί επικοινωνίας Enter Media Group, Έμφασις 91.8, Life fm 88.0

Γραφείο Διοίκησης Γ.Ν.Μεσσηνίας