//Ενημερωτική εκδήλωση του Νοσοκομείου για τις επιπτώσεις της παχυσαρκίας στην υγεία

Καλαμάτα, 29/2/2024

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας κατά της Παχυσαρκίας, το Τμήμα Διατροφής της Νοσηλευτικής Μονάδας Καλαμάτας πραγματοποιεί ενημερωτική εκδήλωση- δράση σχετικά με τις επιπτώσεις της παχυσαρκίας στην υγεία καθώς και τρόπους αντιμετώπισης.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Καλαμάτας την Δευτέρα 4/3/2024 από τις 10.00 π.μ έως τις 14.00 μ.μ.

Στα πλαίσια της δράσης αυτής θα γίνει ενημερωτική συζήτηση με το κοινό, θα διενεργηθούν σωματομετρικές αναλύσεις, λιπομετρήσεις, εκτίμηση κινδύνου, διανομή εντύπων κλπ.

Στόχος είναι η ευαισθητοποίηση του κοινού αναφορικά με την πρόληψη και την έγκαιρη αντιμετώπιση της παχυσαρκίας η οποία αποτελεί την σύγχρονη μάστιγα στις ανεπτυγμένες χώρες η οποία επηρεάζει τόσο την ποιότητα όσο και την διάρκεια ζωής των πασχόντων.

Ενδεικτικά, τα δεδομένα στην Ελλάδα (υπέρβαροι και παχύσαρκοι) δείχνουν ότι :

• 4/10 παιδιά είναι υπέρβαρα ή παχύσαρκα (είμαστε πρώτοι στην Ευρώπη στην παιδική παχυσαρκία).
  • 2/10 αγόρια και 3/10 κορίτσια, στην εφηβεία.
  • 7/10 άνδρες και 5/10 γυναίκες, ενήλικες.

Η σωστή διατροφή- όπως η Μεσογειακή Δίαιτα- και η άσκηση αποτελούν τα θεμέλια για την απώλεια του βάρους  και την διατήρηση του σε φυσιολογικά επίπεδα.

Ωστόσο η σωστότερη προσέγγιση για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας είναι η πρόληψη, για την οποία ευθύνη έχουν η πολιτεία, τα σχολεία, οι φορείς υγείας και η οικογένεια.

Στη Ν.Μ.Καλαμάτας λειτουργεί Τακτικό Διαιτολογικό Εξωτερικό Ιατρείο κάθε Δευτέρα και Τετάρτη (9:00-13:00).

Τηλέφωνο για ραντεβού 27213 63175.

Γραφείο Διοίκησης Γ.Ν.Μεσσηνίας