Τελετή Αγιασμού στο ΔΙΕΚ του Νοσοκομείου Καλαμάτας

//Τελετή Αγιασμού στο ΔΙΕΚ του Νοσοκομείου Καλαμάτας

Τελετή Αγιασμού στο ΔΙΕΚ του Νοσοκομείου Καλαμάτας

Tην Δευτέρα 03/10/2022, με αφορμή την έναρξη της εκπαιδευτικής περιόδου, πραγματοποιήθηκε ο αγιασμός στο Δημόσιο Ι.Ε.Κ του Γενικού Νοσοκομείου Μεσσηνίας, με την ειδικότητα «Βοηθός Νοσηλευτικής Γενικής Νοσηλείας»,  με την παρουσία της Διοικήτριας του Νοσοκομείου κ.Ελένης Αλειφέρη, της Διευθύντριας της σχολής κ. Μαρίας Γκούζου, των εκπαιδευτών και των καταρτιζομένων.

Η σχολή λειτουργεί από το 1965 έως σήμερα, από το 2016, ακολουθώντας τις εξελίξεις πραγματοποιήθηκε η μετατροπή του σε Δημόσιο Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΔΙΕΚ) αρμοδιότητας Υπουργείο Υγείας.

Στους αποφοίτους χορηγείται τίτλο σπουδών, μετά από πιστοποίηση, που αντιστοιχεί στο επίπεδο 5 από τα 8 επίπεδα του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, επίσης έχουν την δυνατότητα  πρόσβασης στο Επίπεδο έξι εφόσον δύνανται να κατατάσσονται σε τμήματα Α.Ε.Ι. συναφούς ειδικότητας με  αυτήν του ανωτέρω διπλώματος (ΦΕΚ Β 2031/2022)

Η Φοίτηση παρέχεται Δωρεάν και το ωράριο λειτουργίας της είναι πρωινό.

Γραφείο Διοικήτριας Γ.Ν.Μεσσηνίας

email: gram.manager@nosokomeiokalamatas.gr