Ισχύοντα μέτρα για την πρόληψη διασποράς του ιού SARS Cov2

Ισχύοντα μέτρα για την πρόληψη διασποράς του ιού SARS Cov2

Καλαμάτα, 1/10/2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Στα πλαίσια λήψης μέτρων για την πρόληψη διασποράς του ιού SARS Cov2 στο Νοσοκομείο Καλαμάτας και της εντατικοποίησης των ελέγχων για την αυστηρή τήρησή τους σας υπενθυμίζουμε ότι ισχύουν τα παρακάτω μέτρα:

1) Όσοι πολίτες προσέρχονται για εξέταση στα Τακτικά Εξωτερικά Ιατρεία του Νοσοκομείου και είναι αποδεδειγμένα πλήρως εμβολιασμένοι (πιστοποιητικό εμβολιασμού) ή όσοι αποδεδειγμένα έχουν νοσήσει, για χρονικό διάστημα έξι μηνών, δεν χρειάζεται να προσκομίζουν αρνητικό αποτέλεσμα rapid test κατά την είσοδό τους στο χώρο των Ιατρείων.

Εξαιρούνται όσοι ασθενείς έχουν ραντεβού στο ΩΡΛ Τακτικό Εξωτερικό Ιατρείο, οι ασθενείς που θα υποβληθούν σε ενδοσκόπηση (γαστροσκόπηση, κολονοσκόπηση, κυστεοσκόπηση) καθώς και οι ασθενείς που εισέρχονται στο Τμήμα Μεσογειακής Αναιμίας και στο Τμήμα Χημειοθεραπειών, οι οποίοι υποχρεούνται να προσκομίζουν αρνητικό αποτέλεσμα rapid test 48 ωρών.

2) Οι συνοδοί (εμβολιασμένοι και μη) των ασθενών που νοσηλεύονται στα τμήματα του Νοσοκομείου υποχρεούνται να υποβάλλονται σε rapid test πριν εισέλθουν στο Νοσοκομείο και εάν η νοσηλεία των ασθενών τους παρατείνεται πέραν των πέντε ημερών να υποβάλλονται σε νέο test. Επίσης εξακολουθεί να ισχύει ο περιορισμός σε ένα συνοδό για κάθε ασθενή (όπου αυτό κρίνεται απαραίτητο από τον ιατρό του Τμήματος).

Τα παραπάνω μέτρα θα τηρούνται απαρέγκλιτα και θα υπόκεινται σε αυστηρό έλεγχο από τη Διοίκηση του Νοσοκομείου.

Παρακαλούμε για την συνδρομή όλων των πολιτών ώστε να διασφαλιστεί πρωτίστως η προφύλαξη των ασθενών που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες.

Γραφείο Διοικήτριας

email: gram.manager@nosokomeiokalamatas.gr